Blokowanie w improwizacji

Odebranie oferty jest zalecane w ogromnej większości przypadków, by gra mogła się toczyć płynnie. Co się dzieje natomiast, gdy zaprzeczę ofercie, np. na ofertę „łap piłkę!” odpowiem: „to nie jest żadna piłka!”? Reakcję taką nazywamy blokiem, blokowanie jest najczęstszym błędem w improwizacji teatralnej, ponieważ burzy platformę sceniczną, czyli zbiór faktów, na które improwizatorzy się zgadzają i w ten sposób uczestnicy improwizacji sami przestają wierzyć w to, co deklarują poprzez swoje wypowiedzi.

Jednak są wyjątki, gdy odrzucanie ofert nie jest blokowaniem, np. gdy zamiast piłki dostanę ofertę w postaci nie piłki, lecz …. skorpiona. Co wtedy? Wówczas wciąż mogę zaakceptować ofertę z zewnątrz i pogodzić się z możliwymi konsekwencjami „użądlenia”, lecz mogę zareagować też zgodnie z prawdą o tym, co właśnie czuję i odrzucić ofertę z zewnątrz, dokonać uniku dla własnego bezpieczeństwa, czyli zaakceptować w pewien sposób ofertę wewnętrzną. W ten sposób nawet pozorne odrzucenie oferty może posuwać akcję do przodu, gdyż większą wartość stanowi wiara w autentyczność świata, który wspólnie tworzymy, a jest to wiara oparta na naszej wiedzy o rzeczywistości, własnych emocjach i doświadczeniach.

Są jednak zarówno w grze w piłkę, jak i improwizacji teatralanej przypadki, gdy piłka zostaje w ręku jednego gracza i nie chce jej odrzucić albo podrzuca ją sam dla siebie dla zabawy. Taka postawa nie jest pochwalana, ponieważ improwizacja teatralna polega na działaniu zespołowym i nie lubi gwiazdorzenia. Nie graj w ten sposób, ponieważ w improwizacji to nie Ty jesteś najważniejszy, lecz Twój partner – to on jest gwiazdą. Pewnie zastanawiasz się, co zrobić, gdy widzisz, że Twój partner nie poświęca Ci uwagi w scenie. Odpowiedź jest prosta: a co zrobiłbyś w życiu? Zrób to samo: zezłość się, rozpłacz, obraź się – byle w zgodzie z własnym ja! Przepływ emocji jest w improwizacji najważniejszy i pomaga odblokować zablokowaną scenę. O pozostałych rodzajach blokowania i radzenia sobie z nim napiszę w przyszłym poście.